Hüseyin Gülerce’nin yazısı ve sorular

Dec 17, 2013 by

Hüseyin Gülerce’nin yazısı ve sorular

Zaman Gazetesi’nin 13 Aralık 2013 tarihli sayısında yer alan “Bir başka açıdan hükümet-hizmet…” başlıklı yazısında Hüseyin Gülerce şunları söylüyor:

“Küreselleşen bir dünya var. Vakıa bu. Zararları, tesirleri ile bir vakıa. Böyle bir dünyada, içine kapanmayı seçeni hâkim güçler tecrit eder, mengeneye koyar. Onlara biat edemeyiz, onların istediği kalıba giremeyiz, ama onlara rağmen de ayakta kalamayız. Bir zaruretten söz ediyorum.”

Gülerce şöyle devam ediyor:

“Güç odaklarının nasırına basmadan, ilkelerden taviz vermeden, güvensizlik aşılamadan, yanlış anlaşılmadan, kırk tane testten geçsek bile duruşumuzu bozmadan, onurumuzu da zedelemeden yürümeliyiz…”

Gülerce’nin bu açıklamalarından sonra şu sorular aklıma geldi:

* Bu “hakim güçler” kimlerdir?

* “Onlara rağmen ayakta kalamayız” ne demektir?

* Bu görüşler Gülerce’nin görüşleri midir? Yoksa Hocaefendi’nin siyaseti de böyle midir? Yani Hocaefendi veya Hizmet hareketi , Gülerce’nin dediği gibi güç odaklarının nasırına basmadan vaziyeti idare etmeye mi çalışmaktadırlar?

* Tayyip Erdoğan veya Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti de böyle mi yapmalıdır?

* “Güç odaklarının nasırına basmadan” ve” onurumuzu zedelemeden” nereye kadar ve nasıl yürüyebiliriz? Böyle bir yürüyüşte ne kadar dik durabiliriz? Eninde sonunda şapka düşüp kel görünmeyecek midir? Eninde sonunda bıçak kemiğe dayanıp “bir dakika arkadaş” denilmeyecek midir? Yani bir seçim yapmak zorunda kalınmayacak mıdır?

* Tayyip Erdoğan “One Minute” dediğinden dolayı güç odaklarının nasırına basmış olabilir mi?

* Bugün medya, finans ve çeşitli güç odaklarının gayr-i meşru ve antidemokratik yollardan da olsa Tayyip Erdoğan’ı alaşağı etmek için çabaladıkları doğru mudur? Acaba bu saldırı küresel güçlerin nasırına bastığı için başlatılmış olabilir mi?

* Türkiye’de son günlerde küresel güçlerin baskısıyla seçim öncesi bir kaos ortamı oluşturulmaya çalışıldığı doğru mudur?

* Türkiye biraz güçlenip kendine gelse, biraz belini doğrultsa veya bölgemde ben de varım dese dünyadaki hâkim güçlerin hemen Türkiye’nin başına bir çorap örmeye çalıştıkları; bu çorabı da Türkiye içindeki bir takım kurum ve kuruluşları harekete geçirerek yaptıkları doğru mudur?

* Şu dönemde çeşitli güç odaklarının “hükumetin yanında durmayın” diye Cemaate bir baskı uyguladıkları görüşü doğru mudur? Böyle bir baskı yoksa Hüseyin Gülerce dört gün önce bu yazıyı niçin yazmıştır ve neden korkulmaktadır?

* Türkiye’deki yönetimin, Tayyip Erdoğan karşıtlığında birleşen siyasi gurupların eline geçmesi halinde Cemaat ne kadar rahat hareket edecektir?  Türkiye’de AK Parti hükümeti düşerse yerine kim veya kimler geçecektir? AK Parti yerine geçecek bu siyasi parti veya güçler Hizmet hareketine AK Parti’den daha mı yakın davranacaklardır?

* Mevcut hükumetin devrilmesiyle Hizmet hareketinin Türkiye’deki ana kurumları ve kaynakları da zarar görmeyecek midir? Türkiye’de zayıflayacak bir Hizmet hareketinin dünyadaki faaliyetlerinde başarılı olması ne kadar mümkündür?

* Türkiye seçim öncesindeyken ve önemli bir dönemeçten geçerken herkesin çok daha dik durması, gelebilecek her türlü baskı ve tehdit karşısında birlikte hareket edilmesi gerekmez mi?

* Daha önce, yine böyle zorlu bir dönemeç zamanında, hükumetin başına gelebilecek bir sıkıntıdan zarar görmemek, hatta darbe yapılacak olursa durumdan karlı çıkmak amacıyla AK Parti’yi terk eden Abdüllatif Şener’in yaptığı doğru mudur?

Bu yazı 17 Aralık 2013 Salı 18:41′de Platinhaber.com’da yayımlandı:

http://www.platinhaber.com/huseyin-gulercenin-yazisi-ve-sorular-7174yy.htm